Как да се избавим от дископатията и дисковата херния благодарение на една билка


Защо възниква дисковата херния?
Дископатията и дисковата херния в лумбалната област заемат най – голям процент от заболяванията на периферната нервна система. Болката в кръста се разпространява към единия или двата крака и се дължи на вертебрална остеохондроза (шипове), снижен междупрешленен диск или пролапс на същия диск. Основна роля играе механичния фактор – притискане на задните коренчета. Съпътстващите огнищни (зъбен гранулом, хроничен тонзилит, жлъчно заболяване) остри или хронични инфекции (грип, ангина, катар на горните дихателни пътища) допринасят за намесата и на възпалителен компонент.
Болестният процес засяга преди всичко междупрешлените дискове.

Какви са симптомите?
Страничната лумбална дискова херния започва остро, най-често след физическо усилие като вдигане на тежест, внезапно рязко изправяне като лумбаго или „секване“. Болката в кръста най-често е едностранна, силна, остро режеща или стрелкаща. Обикновено тя преминава за 4-5 дни. В други случаи тя се спуска надолу по седалището и задно страничната повърхност на крака.

Какви са предпоставките да се прояви отново?
След няколко дни болката намалява и изчезва, но след месеци или години отново се появява главно при резки движения или физическо натоварване. За появата й известна роля играят простуда, огнищна инфекция и други възпалителни или токсични причини.

Синдроми при поясна дискова херния
Вертебрален синдром: Изявява с изглаждане на физиологичната поясна лордоза – извивката на гръбначния стълб в пояса напред, поява на сколиоза – S-образно извиване на гръбначния стълб в пояса встрани, която може да наклони гръбначния стълб към болния крак, а най-често при дискова херния L5 – S1, или да предизвика наклоняване на гръбначния стълб към здравия крак, което се среща по-често при дискова херния на ниво L4 – L5. При вертебралния синдром се наблюдава още скованост на мускулатурата около гръбначния стълб и трудна подвижност в поясната област. Особено затруднено е изправянето в пояса и кръста, което се съпровожда със засилване на болката.


Коренчев синдром: Характеризира се със спонтанна и предизвикана болка, усилваща се при кихане, кашляне, смях или опит за движение. Най-често се засягат последното пето поясно коренче и първото кръстцово коренче. Освен по задно-страничната повърхност на бедрото и подбедреницата, болката често се излъчва към тилната част на стъпалото и палеца (при увреждане на L5-коренче) и към петата и малкия пръст (при увреждане на S1-коренче). При дискова херния на нивото L4 – L5 диск сe засяга L5-коренче.

Рецепта:

– 50 грама татул на зърна
-100 грама, 96-процентов спирт

се смесват в буркан, престояват 48 часа.

С 10 грамова спринцовка се тегли от буркана и се слага на непрана вълна и с нея се налага петата от страната, от която е болката. Престоява 1 нощ.
След 5-6 дни петата пожълтява и до 10 дни се обелва, нищо притеснително.

Консултацията с лекар е от задължителен характер!

Колкото до лекарствата – те имат болкоуспокояващ ефект, противовъзпалителен, НО не решават нарушената обмяна на колагена и механичните изменения или с други думи не излекуват дископатията!

Лечебният комплекс трябва да започне със спането на твърдо легло! Отлични резултати се получават от екстензии, балнеолечение(особено с води богати на сяра), физиотерапия, кинезитерапия, масажи, електростимулации, акупунктура и др. Увреденият колаген се отразява и на качеството на връзковия апарат и затова напоследък все по-често се наблюдава приплъзване на прешлените помежду им – спондилолистеза, което е по-трудно лечимо състояние. Да не говорим за увредения колаген как води до преждевременно състаряване на кожата, което се вижда често при пушачите/чките напр.

Затова приемайте повече витамин С с храната и си го пазете за нуждите на организма, а не за неутрализиране на различните вредности, които сами си предизвикваме.

Източник: zdravnitza.com