реклама
Отлагането на новия механизъм „замърсителят плаща“ за такса смет доведе до новини за плавно, но неизбежно повишение на таксите в почти всички общини. С нарастващите разходи за поддръжка и управление на отпадъците, кметовете изготвят актуализации, които да осигурят финансова стабилност на местните бюджети.
През 2025 година такса смет ще бъде увеличена в почти всички български общини, като решението беше наложено поради остър финансов дефицит. Въпреки че новият принцип за изчисление „замърсителят плаща“ беше отложен с още една година, старият метод, базиран на данъчната оценка на имота, също води до по-високи такси.
Отлагане на реформата, но не и на увеличенията
През септември депутатите решиха да отложат въвеждането на новия механизъм за изчисляване на такса смет. Основната причина е неподготвеността на общините и прогнозите, че новият метод може да увеличи таксата между три и десет пъти. Въпреки това, разходите за поддръжка на чистотата, растящите заплати и инфлацията принуждават местните власти да коригират текущите ставки нагоре, пишат от 7КЕФА.
Примери от общините
В община Благоевград таксата смет ще нарасне с около 20%. Кметът Методи Байкушев посочва, че приходите от новите ставки ще достигнат 10,5 млн. лева, докато разходите за поддръжка на чистотата се изчисляват на 16 млн. лева. В същото време 70% от отпадъците се генерират от домакинствата, но бизнесът осигурява по-голямата част от приходите – една несправедливост, която новият принцип ще коригира в бъдеще.
В Пловдив такса смет за физическите лица ще се повиши от 1,8 на 2,6 на хиляда от данъчната оценка, което означава увеличение с 109 лева годишно за средностатистически апартамент. За фирмите ставката ще нарасне от 5,3 на 7,7 промила. Според кмета Костадин Димитров това увеличение е неизбежно заради нарастващите разходи за поддръжка на чистотата, като план-сметката за града ще се увеличи от 53 млн. на 69 млн. лева.
Други местни промени
Във Велико Търново таксата ще се увеличи с 27%, като ставката за областния град ще нарасне от 2,2 на 3 промила. В София таксата за домакинствата остава непроменена – 1,6 промила от данъчната оценка, но за бизнеса е предвидено значително увеличение.
Защо се налагат увеличения?
Основната причина за увеличението на такса смет е ръстът в разходите за управление на отпадъците. Високите разходи за поддръжка на инфраструктурата, както и нарастващите минимални заплати и инфлацията, поставят общините пред сериозни финансови предизвикателства. Според кмета на Сандански Атанас Стоянов увеличенията ще бъдат направени постепенно, за да не бъдат прекомерна тежест за гражданите.
Какво следва?
Очаква се през 2025 година новият принцип „замърсителят плаща“ да започне да се прилага, но до тогава плавните увеличения на такса смет ще продължат да бъдат основен инструмент за осигуряване на финансиране на системите за управление на отпадъците.
Обобщение:
През 2025 г. такса смет се увеличава в почти всички общини, като новият механизъм „замърсителят плаща“ остава отложен. Причината – дефицити и растящи разходи.
Публикувано от Редакция „Новините днес Нюз“
Изпращайте ни вашите сигнали и снимки по всяко време на имейл [email protected]