реклама
Известният турски геофизик проф. д-р Нанджи Гьорюр отправи сериозно предупреждение в ефира на телевизия „ХаберТюрк“ заради засилената сеизмична активност в района на Мраморно море. Според него голямо земетресение с магнитуд до 7,5 по Рихтер е неизбежно и може да удари в близко бъдеще.
„Разломът в района на Мраморно море ще се разцепи. Това е научен факт, а не просто мнение“, категоричен бе проф. Гьорюр.
Ученият подчерта, че още от 1999 г. натрупаните научни данни ясно показват завършването на циклите на напрежение по разломите край Кумбургаз и островите в Мраморно море. Според него рискът от разрушителен трус е изключително висок и заплашва не само живота на милиони жители на Истанбул, но и стабилността на турската икономика:
„Ако Истанбул рухне, Турция ще падне на колене“, предупреди проф. Гьорюр.
Той обясни, че ако разломите се активират едновременно, може да се стигне до земетресение с магнитуд 7,5. Последното голямо разломно движение в района е било през 1766 г., а оттогава насам напрежението се натрупва непрекъснато.
Шансът за земетресение над 7 по Рихтер в Мраморно море е около 47% във всеки един момент, сочат международни научни изследвания, публикувани след големия трус от 1999 г.
Какво означава това за България?
При трус с такъв мащаб в Мраморно море, силни вибрации ще се усетят и в България, особено в югоизточните райони — Бургас, Ямбол, Хасково, както и по цялото Черноморско крайбрежие. При по-неблагоприятно развитие са възможни и материални щети.
Спешна нужда от действия
Проф. Гьорюр бе категоричен, че решаването на проблема не може да стане с бюрократични декларации:
„Не зад бюрата, а на терен трябва да се работи. Трябва да изградим устойчиви на земетресения градове. Гражданите трябва да настояват за това пред политиците.“
Той настоя за създаване на специално Министерство за бедствия, което да ръководи национална програма за укрепване на сградите и инфраструктурата.
Според проф. Гьорюр, ако усилията започнат сега, в рамките на 20 години Турция може да превърне всички големи градове в устойчиви на земетресения.
„Намалете строителството на магистрали, мостове и летища. Инвестирайте в укрепването на съществуващата инфраструктура – става дума за оцеляването на бъдещите поколения.“
Той даде за пример Япония, Тайван и САЩ като държави, които с постоянни усилия са успели да изградят общества, устойчиви на силни трусове. По думите му такъв модел е напълно възможен и за Турция, и за съседни страни като България.
„Земетресението не прощава на никого“
„Нашето поколение не трябва да загива от земетресения. Искам сигурност за живота на хората – затова призовавам за незабавни действия. Работата трябва да започне сега, без прекъсване и без политически спорове. Земетресението не прощава на никого“, завърши проф. Гьорюр.
Източник: https://blitz.bg/

Публикувано от Редакция „Новините днес Нюз“
Изпращайте ни вашите сигнали и снимки по всяко време на имейл bgnewsmedia@gmail.com