реклама
Марица е най-дългата река на Балканския полуостров – 524,6 км, от които 321,6 км са на българска територия. Това я поставя на 3-то място сред българските реки след Искър и Тунджа. В Марица се вливат около 100 български реки. Тя е реката с най-голям водосборен басейн у нас след Дунав. Свързва страната ни с Гърция и Турция. На старотракийски език “Марица” означава “езеро” или “голяма вода”.
Пътят на река Марица
Марица извира от Маричините езера в Рила и в горното си течение е бистра и пенлива с много водопади. Тече на север, като на река Стара Костенецка един от притоците на Марица е красивият Костенски водопад. По-нататък пресича красивата Долнобанска котловина, при гара Костенец, завива на югоизток и навлиза в дълбокия живописен пролом Момина клисура. В края на пролома в река Марица се влива река Яденица, по която минава границата между планините Родопите и Рила.
Оттук влиза в обширната Горнотракийска низина. На юг от Симеоновград реката навлиза в широкия Харманлийски пролом, а при Капитан Андреево влиза в Турция. В Турция реката се нарича Мерич. От Турция Марица влиза в плодородна зелена равнина в североизточния край на Гърция в едноименната префектура Еврос. В Одринското поле приема двата си най-големи притока – Арда и Тунджа.
В кое море се влива Марица?
Край град Енос Марица се влива в Егейско море. В Егейско море се вливат още Струма и Вардар.
Легендарната река Марица е известна още като Мерич и Еврос, а нейните притоци създават чуден ландшафт с уникално разнообразие и естествена красота. Някога траките я наричали Хеброс, откъдето остава и днешното име на гръцки – Еврос.
Делтата на река Марица
Река Марица се влива в Егейско море чрез богата и забележителна делта с площ от 200 кв. км и екосистема от международно значение.
Делтата на Марица е една от най-важните мочурливи територии в Гърция и Европа с бавно течащи води, множество красиви лагуни, плитки крайбрежни тръстикови езера, пясъчни дюни, блата, мочурища, солници, райони с прясна вода.
Биорезерватът в делтата е уникален и с благоприятното си географски разположение. Климатът е средиземноморски. На сравнително малката площ в защитената зона се срещат над 350 вида растения, 45 вида риби, 40 вида животни, 28 вида земноводни и влечуги. От всички 422 вида птици в Гърция, тук са описани 316.
Значението на делтата на река Марица е огромно и за миграцията и презимуването на много видове птици. През пролетта и есента тук долитат голяма част от мигриращите птичи ята. Някои от тях използват делтата за престой за почивка по време на полета си от Европа за Африка и обратно. Тук гнездят и снасят най-малко 77 вида птици, а 145 вида зимуват в мочурищата.
Делтата е развъдник на редки и застрашени видова, сред които чапли, лебеди, няколко вида патици, лопатарки, далматински и сребърни пеликани, фламинго и др.
Префектура Еврос е най-северната и една от най-големите в Гърция. Геополитически тя е североизточната граница на Европейския съюз с огромно национално и транс-европейско значение. С изключителната си красота делтата на Марица е най-притегателният обект в префектурата и причина за развитието на туризма. Земята се използва за пасища, селско стопанство, лов и риболов.
Публикувано от Редакция „Новините днес Нюз“
Изпращайте ни вашите сигнали и снимки по всяко време на имейл [email protected]