реклама
Експерти предупредиха за голяма опасност при плащане с карта.
Плащането в брой вече не е за предпочитане в много държави. В Германия обаче все още има много места, където се приема само кеш. Как ще плащаме в бъдеще?
В Германия дълго време плащанията в брой бяха предпочитани, но сега нещата са се балансирали, показва проучване на „Бундесбанк“, цитирано от АРД. Делът на плащанията в брой е 26%, тъй като кеш се плащат предимно малки суми, докато по-големите суми обикновено се плащат с кредитна или дебитна карта.
Според професорът по икономика на финансовите пазари в Калифорнийския университет в Бъркли Улрике Малмендиер намаляването на използването на пари в брой е логично.
„От много години насам се наблюдава тенденция за отказ от използването на пари в брой. Тази тенденция беше значително ускорена от кризата с коронавируса. Наблюдаваме и силна връзка с възрастта. Колкото по-младо е населението, толкова по-отворено е към плащането с карта или директно чрез мобилен телефон“, казва тя пред АРД.
Докато във Франция и Италия ситуацията е сходна с Германия, плащанията в брой са значително по-рядко срещани в Нидерландия и особено в Швеция, където само около десет процента от всички покупки се извършват в брой. Улрике Малмендиер е сигурна, че това няма да се случи в Германия, главно поради опасения, свързани със сигурността на данните. Според нея засега ще се запази комбинацията от плащане в брой и плащане с карта или мобилен телефон.
Какви са предимствата на плащането в брой?
Един от аргументите в полза на парите в брой е тяхната технологична независимост: те работят без технически устройства и дори в случай на прекъсване на електрозахранването. Друг момент е финансовото приобщаване: парите в брой са незаменими за хората, които нямат банкова сметка, пише DW.
Една от опасностите, които не бива да се подценява, ако плащате само с карта или мобилен телефон, е, че е по-лесно да загубите представа за финансите си. Според проучване на Европейската централна банка (ЕЦБ) една от причините хората да използват пари в брой е да следят финансите си. Този аспект е важен и според Улрике Малмендиер.
Публикувано от Редакция „Новините днес Нюз“
Изпращайте ни вашите сигнали и снимки по всяко време на имейл [email protected]