реклама
С популяризирането на банковите карти безкасовите плащания се превърнаха в много често срещано явление, но не винаги безопасно. В тези 8 ситуации трябва да помислите два пъти, преди да платите.
Ако уебсайтът не започва с „HTTPS“
Ако не виждате тези пет букви в адресната лента, това означава, че връзката със сайта не е защитена. Когато въвеждате информацията за вашата банкова карта, не можете да разчитате на пълна конфиденциалност на нейното предаване.
Експертите не препоръчват извършването на безкасови плащания през незащитени сайтове. В случай на крайна необходимост използвайте електронни системи за плащане.
Електронна поща
Никога не отговаряйте на имейли, които ви молят да предоставите данни за вашата банкова карта! Може да станете жертва на фишинг, вид банкова измама. Преди да кликнете върху връзка или да отговорите на имейл, потърсете често срещани признаци на фишинг в текста: граматически грешки, странни формулировки, нетипични за руския език, лога с лошо качество.
„Улична“ благотворителност
Жителите на големите градове неведнъж са имали възможност да срещнат доброволци на някои фондации, които събират дарения от минувачите направо на улицата. Благотворителността е благородна кауза, но внимавайте! Представителите на фонда могат да поискат вашата информация за контакт, за да се свържат с вас по-късно, но нямат право да изискват информация за банкова карта – подобни действия са незаконни.
Телефонен разговор
Опитайте се да не давате информацията за банковата си карта по телефона, дори на човек, на когото имате пълно доверие. Вашият разговор може да бъде подслушан от непознати, които са близки до вас или вашия събеседник.
Ако не се знае нищо за онлайн продавача
Когато купувате онлайн, направете проучване на продавача, преди да му предоставите вашата информация за плащане. Прочетете отзивите на клиентите, разгледайте акаунтите в социалните медии, проверете информацията за контакт в търсачките.
Ако платежна карта е скрита от очите ви
Понякога, за да извърши плащане, продавачът е принуден да вземе картата от собственика за няколко минути – например, ако терминалът се намира в друга стая. В повечето случаи всичко завършва добре, но експертите ви съветват да избягвате ситуации, при които платежни действия не се извършват във ваше присъствие – особено ако сте в друга държава.
Обществен Wi-Fi
Не трябва да въвеждате лична информация или информация за плащане на сайта, ако сте свързани към обществена мрежа – тя е най-лесна за хакване. Ако трябва да извършите плащане, прекъснете връзката с обществен Wi-Fi и използвайте защитена връзка.
Обществен компютър
Търсенето на информация е максимумът, който можете да си позволите, когато използвате компютър, достъпен за широк кръг хора. На тази техника не може да се вярва! Системата може да е заразена с „вируси“ или на компютъра да са инсталирани програми като „keyloggers“, съхраняващи информация за натиснатите от потребителя клавиши.
Публикувано от Редакция „Новините днес Нюз“
Изпращайте ни вашите сигнали и снимки по всяко време на имейл [email protected]